- Sėkmė per raudonųjų burokėlių ir dirvos pH
- Jaunojo mokslininko darbo džiaugsmai bei sėkmė aplanko darbščiuosius, atkakliuosius, nuosekliai siekiančius tikslų. Ir besimokančius sostinėje, ir tolimuose nuo jos regionuose. Bet visada už gabaus mokinio peties yra jo Mokytojas, kai tarp jųdviejų – abipusis pasitikėjimas. Tad šis pasakojimas – apie Mosėdžio gimnazijos mokytojos Vilmos Gailienės bei jos mokinės Inesos Dvarionaitės suokalbį patikrinti raudonųjų burokėlių stiebų spalvos intensyvumą lėmusį veiksnį – dirvos pH. Jo eksperimentu pripažinta sėkmė spalio 21-ąją garsiai ištarta Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, susumavus Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos konkurso rezultatus, šalies moksleiviams parodžius STEAM gebėjimus. Laima Sendrauskienė
- „Ne visada pasitarnauja naujo ženklo įrengimas“
- Taip tvirtina nuo 2018 m. Skuodo rajono saugaus eismo komisijai vadovaujantis jos pirmininkas, Savivaldybės administracijos Statybos, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Vygintas Pitrėnas. Pasak jo, septynių asmenų komisija per metus susirenka porą trejetą kartų, nelygu kokių ir kiek gaunama pasiūlymų, prašymų bei pastebėjimų, kaip efektingiau organizuoti saugų eismą mūsų miesto, miestelių ar kaimų gatvėse. Apie tai ir šis pokalbis. Laima Sendrauskienė
- Jeigu norime išsikasti dirbtinį vandens telkinį
- Dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių įrengimo ir priežiūros aplinkosaugos reikalavimų aprašas nustato tokių vandens telkinių įrengimo bei priežiūros aplinkos apsaugos reikalavimus. Jie įsigaliojo nuo liepos 12 d. ir galios iki 2023 m. vasario 1 d. Nuo pastarosios datos jau bus nauji reikalavimai. Jais domisi „Mūsų žodžio“ skaitytojai. Rūta Ronkauskienė
- Parama sodininkų bendrijoms
- 2021 m. gruodžio 23 d. Skuodo rajono savivaldybės tarybos posėdyje patvirtinta Skuodo rajono savivaldybės specialioji sodininkų bendrijų rėmimo programa. R. R.
- Susitiko su gyventojais
- Lapkričio 10 d. Skuodo rajono savivaldybės administracijos laikinasis direktorius Rokas Rozga bei Statybos, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Vygintas Pitrėnas susitiko su Šauklių bendruomenės nariais – apžiūrėtos bendruomenės patalpos. R. R.
- Už šerno gaišeną – 30 Eur
- Siekiant mažinti afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimą mūsų šalyje, už surastas šernų gaišenas mokamos išmokos. Tai padeda suaktyvinti kritusių šernų paieškas ir operatyviai juos pašalinti iš aplinkos, tokiu būdu užkertant kelią tolesniam ligos plitimui. R. R.
- Parama vynmedžių augintojams
- Šį sezoną vynmedžių augintojus pasiekė gera žinia – Lietuva tapo oficialia vynuoges auginančia šalimi. Tai atvėrė galimybę registruoti vynuogynus ir gauti ES paramą (iki šiol vynuogininkystė Lietuvoje nebuvo remiama). R. R.
- Norisi patogumų, o ne skolų
- Daugiabučių renovacijai brangstant, gyventojai apsisprendimą atnaujinti savo būstą laiko labai rimtu žingsniu. Nors bent jau Skuode norinčių renovuotis namų tikrai netrūksta. Dalia Zabitienė
- 6 paprastos priemonės, kaip taupyti šilumą
- Įsibėgėjus šildymo sezonui, pastebime išaugusį gyventojų susidomėjimą, kaip paprastomis priemonėmis sutaupyti šilumą. Dar prieš sezono pradžią UAB „Skuodo šiluma“ (toliau – Bendrovė) specialistai nuodugniai patikrino daugiabučių namų ir pastatų, kuriuose vykdo šildymo bei karšto vandens sistemų priežiūrą, sandarumą, kad, prasidėjus sezonui, mūsų klientai galėtų mėgautis šiluma. Stasys Gutautas, UAB „Skuodo šiluma“ direktorius
- Ar keliaudami elgiamės (ne)atsakingai?
- Kelionės yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Paprastai kelionė suprantama kaip neeilinė, nekasdienė išvyka, dažniausiai į užsienio šalį. Asmens dokumentų galiojimo datos patikrinimas ir apgalvotas daiktų krovimasis yra būtina pasiruošimo dalis, bet ar visada pasirūpiname savo sveikata? Ar koronaviruso pandemija mus išmokė elgtis atsakingiau?
Apie užkrečiamųjų ligų rizikas, būtinas prevencijos priemones bei lietuvių keliavimo įpročius pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė. Užsak. Nr. 090
- Kelionės yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Paprastai kelionė suprantama kaip neeilinė, nekasdienė išvyka, dažniausiai į užsienio šalį. Asmens dokumentų galiojimo datos patikrinimas ir apgalvotas daiktų krovimasis yra būtina pasiruošimo dalis, bet ar visada pasirūpiname savo sveikata? Ar koronaviruso pandemija mus išmokė elgtis atsakingiau?
- Pavojingos sveikatai ir gyvybei
- Klaipėdos pareigūnai įspėja – plintančios naujosios psichoaktyvios medžiagos gali kelti grėsmę gyvybei. Parengta pagal Klaipėdos apskrities VPK inf.
- Geriausi rajono matematikai
- Spalio mėnesį įvyko 5–8 klasių mokinių matematikos olimpiados rajono etapas, kuriame išaiškinti nugalėtojai bei prizininkai. R. R.
- Čia buvo namai vaikams
- Barstyčių vaikų globos namai, gyvavę beveik 30 metų, kitų metų sausio 2-ąją jau bus uždaryti. Šios įstaigos darbuotojai į gyvenimą išleido daugiau nei 200 vaikų. Daugelis globotinių jų auklėtojų bei viso kolektyvo nenuvylė –: tapo gerais žmonėmis, sukūrė šeimas, augina vaikus, dirba. Būna, kad ir po daugelio metų užsuka į globos įstaigą bei susitinka su čia dirbančiais. Buvusiems auklėtiniams tiesiog smagu apsilankyti toje vietojeą, kurioje praleista daug laiko – gyventa, augta. Kadangi valstybinėje institucijoje vaikai nebegali būti auklėjami, jiems brangūs nameliai uždaromi. Rūta Ronkauskienė
- Sekasi tai, kas jiems patinka
- Kartais girdime sakant, kad humanitarams tikslieji mokslai yra „tamsus miškas“. Ar iš
tikrųjų taip? O gal tai tiesiog eilinis stereotipas, įaugęs į mąstymą? „Mūsų žodžio“ inf.
- Kartais girdime sakant, kad humanitarams tikslieji mokslai yra „tamsus miškas“. Ar iš
- Iškovojo dar vieną pergalę
- Lapkričio 12 d. komanda Skuodo KKSC-„Kuršasta“, dalyvaujanti Regionų krepšinio lygoje, namuose žaidė su Raseinių „Brosta“- KKSC ir laimėjo rezultatu 100:82. R. R.
- Kad būtume sveikesni
- Nuolat ieškome stebuklingo recepto, bandome stiprinti imunitetą, bet kiekvieną sezoną vėl iš naujo sergame. Šaltasis metų laikas – tikras išbandymas mūsų imuninei sistemai, ir čia tinka posakis – roges ruošk vasarą, o dar geriau – visus metus. Parengė R. R.
- Žmogui-legendai
- Kaip ir kasmet, lapkričio 19-ąją, Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus Mosėdyje įkūrėjo mirties dieną, visi kviečiami miestelyje uždegti žvakutes jo šviesiam atminimui. „Mūsų žodžio“ inf.
- Du tiltai, užgimę panašiu laiku, – turistų vilionei
- Pėsčiųjų tilto ir viešųjų erdvių sutvarkymo projektai 2016–2020 m. iškilo ir Mosėdyje, ir Kuršėnuose. „Mūsų žodžio“ bei interneto puslapio „atamis.lt“ inf.
- VIŽANČIUOSE. Lapkričio 16 d. 11 val. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Vižančių filiale – šios bibliotekos projekto „Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk!“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, renginys „Juzės diena Vižančiuose“. Vyks riešinių iš vilnos vėlimo edukacija „Velo velo vėlnēlė“ ir prisiminimų apie kaimo papročius vakaras „Praeities šydą praskleidus“.
- LANKĖSI. Lapkričio 9 d. Skuodo rajono savivaldybėje lankėsi Užimtumo tarnybos Klaipėdos skyriaus atstovai. Jie susitiko su rajono vadovais, seniūnijų seniūnais – pristatyta situacija darbo rinkoje.
- KORONAVIRUSAS. Nors COVID-19 prilyginamas kitoms sezoninėms infekcijoms, šia liga susergama nuolat. Statistikos departamento duomenimis, spalio mėnesį mūsų rajone užregistruoti 50 nauji atvejai. Tik poliklinikoje ar ligoninėje atlikti tyrimai įkeliami į sistemą QR kodo pavidalu ir įtraukiami į statistiką. Savarankiškai atlikti greitieji testai niekur nefiksuojami, tad manoma, kad sergančiųjų yra gerokai daugiau.
DAUGĖS ATOMINIŲ ELEKTRINIŲ. Palei Baltijos jūros pakrantę, pusšimtis kilometrų nuo Gdynės, lenkai statys atominę elektrinę, kuri atsieis apie 20 mlrd. eurų. Darbus atliks amerikiečių atominės energetikos bendrovė „Westinghouse“. Dar viena atominė jėgainė, prie kurios dirbs pietų korėjiečiai, suplanuota arčiau šalies centrinės dalies. O Lietuva pasisuko į kitą – žaliosios ergetikos – kursą. - REKOMENDACIJA. Senojoje Europoje, ES šalyse nepamatysime pririšto gyvūno – ten jis visada prie šeimininko. Tarp jų visą laiką yra sąlytis. Parlamente girdimi raginimai drausti rišti ne tik šunis, bet ir pančioti arklinės kilmės gyvūnus. Praėjus gal penkeriems ar dar daugiau metų tai turėtų būti išgyvendinta.
- SKURSTA KAS KETVIRTAS. Kaip rodo statistika ir „Carito“ savanorių bei darbuotojų patirtys, atskirtį dėl skurdo patiria 24,5 proc. šalies žmonių. Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, jeigu ne socialinės išmokos, vaikų iki 18-os metų absoliutaus skurdo lygis pernai būtų siekęs 16,6 proc. Labiausiai vargo vienos vaikus auginančios mamos ar tėčiai ir asmenys, kurie gyvena vieni. Pensinio amžiaus šalies žmonių absoliutaus skurdo lygis buvo mažesnis nei vaikų iki 18-os metų ar darbingo amžiaus asmenų. Mažiausią skurdo riziką patyrė atžalų neturinčios poros. Pagal amžių giliausias skurdas gresia 50–64 metų žmonėms. Nepaisant valstybės paramos, žemiau absoliutaus skurdo ribos (kai per mėnesį vienam gyvenančiam tenka 260 Eur, o keturių asmenų šeimai, kurioje yra du suaugusieji ir tiek pat vaikų iki 14-os metų, – 546 Eur) pernai gyveno apie 110 tūkst. (3,9 proc.) šalies gyventojų.
- PAPILDOMOS LĖŠOS. Žemės ūkio ir Finansų ministerijos rado galimybę papildomai skirti 2 mln. Eur valstybės savivaldybėms perduotoms žemės ūkio funkcijoms vykdyti. Žemės ūkio ministerija taip pat iš sutaupytų lėšų planuoja savivaldybių žemės ūkio skyriams dar skirti papildomų kompensuoti elektros kaštams, atsiradusiems dėl padidėjusių elektros sąnaudų, eksploatuojant polderius.
- POLICIJOS KONTROLĖ. Lapkričio 18–20 d. vyks pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – bus tikrinamas tamsiuoju paros laiku matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Lapkričio 22–24 d. bus vykdoma privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimo kontrolė.
Visus straipsnius skaitykite laikraštyje.